Dotace sama o sobě je zajímavé téma, vzbuzuje hodně spekulací, a tak tento příspěvek může pomoci je buď potvrdit, nebo vyvrátit.
Protože se snažíme ve společnosti udělat alespoň nepatrnou změnu, věříme, že sdílení je jedna z cest. Nebojíme se být naprosto otevření a sdílet informace, znalosti a vzájemně si pomoct – právě to má smysl, ne plácat se každý na svém písečku.
Získali jsme, tedy Zelený bod z.s. získal, na vybudování a dvouletý provoz dětské skupiny téměř dvoumilionovou dotaci. Zdá se to jako spousta peněz, ale je to relativní, hned ukážu:
Školička je pro 12 dětí, a navybudování, resp. nakoupení vybavení dostáváme 240 636,00 Kč. Dále po dobu 24 měsíců dostaneme dotaci ve výši 73 267 Kč měsíčně na provoz. Tato suma se odvíjí od obsazenosti a je zde riziko, že ji budeme muset vrátit, pokud školička nebude dostatečně naplněná.
Pojďme se podívat, co se z této sumy dá měsíčně zaplatit:
- 2-3 pečující osoby se zhruba 15-20 tisíci Kč čisté mzdy – po zaplacení superhrubé mzdy je celá dotace pryč a část mzdy třetí osoby, která vykrývá nemoci a dovolené, dotujeme
- Na další položky, jako je nájem, energie, pojištění, úklid, docházkový systém, praní, výtvarné potřeby, telefon, webovky, si musíme vydělat. A je to tak dobře! Moc dobře víme, jak dotace deformují trh. Jenže si říkáme… hloupý kdo dává, hloupější, kdo nepomůže zlepšit možnosti pro lidi v obci.
Suma na vybudování se zdá dostatečná, je to 20 053 Kč na dítě. Ale třeba na venkovní vybavení už nevyjde. Náš rozpočet vypadá takto:
Pojďme znovu na měšíční výdaje. Přikládám propočet měsíčních výdajů, kde je zahrnuto skutečně jen to nejnutnější, bez rezerv. Počítáme, že reálné náklady nás ve finále i tak překvapí. Jsou tady dvě varianty, ta pesimistická počítá s tím, že vedoucí Šídla, Katka Trávníčková, bude jako zakladatelka projektu pracovat bezúplatně (včetně měsíců příprav) a nebude si ve své nemovitosti platit nájem. Dole červeně vidíte, jakou sumu si na sebe školička musí vydělat.
Ale to není vše. Je zde ještě riziko vrácení dotace při nízké docházce. Docházka se počítá složitě na tzv. půldny. Jeden půlden jsou 3 hodiny, kdy je dítě ve školce. Jedno dítě může mít za den max. dva půldny. Takže i když je ve školce 9 hodin, počítají se ne 3 půldny, ale dva.
Abychom nemuseli vracet dotaci, musíme mít každý všední den po celý rok 59% docházku. Číselně to znamená, že denně potřebujeme 14,2 půldnů, tj.7,08 dítěte denně :-) Znamená to, že více než 7 dětí musí každý den být ve školičce více než 6 hodin. Znamená to, že v létě nemůžeme zavřít a odjet na dovolenou. Zavřeno můžeme mít jen na svátky, jinak si snížíme docházku a bude hrozit vrácení dotace. Když jsou děti nemocné, máme smůlu, snižuje to docházku a neovlivníme to. Tato bilance se počítá vždy za 6 měsíců a vrací se proporční část měsíční dotace. Pokud bychom ovšem měli méně než 20% docházku, vraceli bychom i sumu, která padla na vybudování.
V případě, že rekonstrukci nestihneme včas a nestihneme registrovat dětskou skupinu do registru poskytovatelů, nezískáme vyjádření hygieny, hasičů a stavebního úřadu včas, tudíž nestihneme otevřít 1.1.2019, až do doby otevření se nám počítá nulová docházka.
Jak bude školička dotovaná poté, co v roce 2021 skončí evropská podpora, zatím stát neví. Ale zavázal se k tomu, že provoz dětských skupin udrží, a tak poslanci jednají o tom, že provoz přejde pod stát. I kdyby se tak nestalo, v budoucnu plánujeme dětskou skupinu transformovat na dětský klub a moct tak přijímat i neočkované děti a fungovat čistě tržně, bez jakýchkoli dotací.
Rizik tedy není málo, ale věříme, že školička bude natolik unikátní, že si na sebe vydělá i přesto, že existují prakticky bezplatné alternativy. Zároveň doufáme, že tento článek nepůsobí jako „ach, my chudáčci, získali jsme dotaci a vono to nevyjde“. Můžeme na tom tratit, může to být vylej nalej a budeme sedření a můžeme na tom vydělat. Uvidíme, jak moc se trefíme do toho, co lidé nejen v Hrabové ocení.
Každopádně je pro nás důležité, aby byla školička spoluutvářena vámi. Doufáme, že jsme vám tímto článkem leccos objasnili a kdyby ne, prosím, určitě se s námi spojte a nebojte se ptát.