Zelený bod, z.s. vznikl jako občanské sdružení Ekologické a informační centrum Zelený bod Ostrava v roce 1991 a v roce 2016 byl transformován na zapsaný spolek. Internetové stránky zelenybodostrava.cz jsou právě rekonstruovány.
Hlavním cílem Zeleného bodu je zvýšení ekologického povědomí obyvatel Ostravy a okolí s velkým důrazem na působení na děti a mládež, a to i tu předškolní. Informace o ekologii a životním prostředí podáváme jak tradičními cestami – např.besedami, informačními kampaněmi, ale zejména používáme netradiční formy – film, hry, soutěže a jejich působení na děti a jejich rodiče.
Nejznámějším projektem jsou Ozvěny Ekofilmu – přehlídka nejzajímavějších snímků posledního ročníku Ekofilmu doplněné o diskusi o shlédnutých snímcích. Odpolední program je určen široké veřejnosti, dopolední program je koncipován pro školy – mateřské, základní i střední. Přehlídka je doplněna o výstavy a besedy.
Spolupracovali jsme na realizování Ekofilmu v Ostravě v letech 2012 až 2014, na doprovodných besedách a výstavách. Velký úspěch měla Ekopouť, což byl zábavně poučný den pro děti a jejich rodiče, kde se zábavnou formou her a soutěží dozvěděli mnoho informací o přírodě.
Významnými akcemi jsou také aktivity ke Dni Země či Evropskému týdnu mobility a Dni bez aut, kdy společně s dalšími organizacemi připravujeme hry a soutěže pro děti i celé rodiny. Pro školní mládež a předškoláky jsme připravili a realizovali soutěžní dopravně ekologickou hru, kde se děti dověděly o alternativní dopravě, o pravidlech silničního provozu, nebezpečí dopravy ve městě a také o zásadách první pomoci při dopravních nehodách. Soutěžní pořad můžeme realizovat na školách či ve školkách nebo můžeme učitelům poskytnout metodické pokyny.
Mnoho let jsme realizovali letní tábory pro rodiče s dětmi se zaměřením na ochranu životního prostředí. Děti i rodiče spali pod stany a pohybovali se pouze na kolech či pěšky, celý program byl koncipován v souladu s přírodou. V současné době se podílíme na realizaci letních dětských táborů.
Velký význam měla Mezinárodní konference o klimatických změnách, kterou jsme realizovali v Ostravě společně s Britskou ambasádou.
Důležitými aktivitami, které jsme realizovali v minulých letech jsou kulturní aktivity spojené s netradičním podávání ekologických informací laické veřejnosti v podobě výtvarné soutěže pro školáky a předškoláky pod názvem Město, ve kterém žiji, písničkové soutěže Cantata natura pro amatérské muzikanty se zaměřením na texty o přírodě, Koncertu pro Zemi u příležitosti Dne Země, realizace cyklu besed A tak tu žijem … – o věcech, které nás pálí – pořady, které informovaly o dění v regionu.
Vydali jsme publikaci – Praktický rádce ve věcech ochrany životního prostředí, ze které se občané dovídají kam se obracet s řešením problémů v oblasti životního prostředí a publikaci o řešení odpadové problematiky v Ostravě.
Před lety jsme realizovali odpadovou kampaň v souvislosti se zaváděním separovaného sběru v Ostravě. Při propagaci kontejnerů jsme se zaměřili zejména na předškolní a školní mládež formou her a soutěží.
Zajímavým projektem a velice úspěšným byl Projekt polidštění sídliště – obnova dětských nástěnných maleb na betonových plochách na sídlišti v Ostravě – Zábřehu.
Důležitou náplní naší činnosti bylo bezplatné poskytování rad a informací v oblasti ekologie a ochrany životního prostředí, provozování ekoporadny, půjčovny videokazet a publikací z oblasti ekologie Zelená poradna a Zelená videotéka.
V roce 2019 se naše působení na předškolní děti rozšíří díky provozování dětské skupiny, protože věříme, že nikdy není dost brzo na to, dětem předávat lásku a úctu k přírodě.
Zelený bod personálně
Spolek má 5 stálých členů a desítky příležitostných spolupracovníků. Statutárním zástupcem je Ing. Michaela Hučíková, nicméně ta žezlo postupně předává Mgr. Kateřině Trávníčkové.
Z historie Zeleného bodu
Ozvěny Ekofilmu – přehlídka nejzajímavějších snímků posledního ročníku Ekofilmu doplněné o diskusi o shlédnutých snímcích. Odpolední program je určen široké veřejnosti, dopolední program je koncipován pro školy – mateřské, základní i střední. Přehlídka je doplněna o výstavy a besedy.
Ekopouť – doprovodný program Ekofilmu v Ostravě v letech 2012-2014 – zábavně poučný den pro děti a jejich rodiče, kde se zábavnou formou her a soutěží dozvěděli mnoho informací o přírodě.
Evropský týden mobility a Den bez aut – Přiblížení dětem ekologických možností přepravy, kvízy s dopravně ekologickou tematikou, dopravní hřiště a stezky.
Na kole ve městě – soutěžní dopravně ekologickou hru, kde se děti dověděly o alternativní dopravě, o pravidlech silničního provozu, nebezpečí dopravy ve městě a také o zásadách první pomoci při dopravních nehodách. Soutěžní pořad můžeme realizovat na školách či ve školkách nebo můžeme učitelům poskytnout metodické pokyny.
Kinematovlak – beseda a výstava u příležitosti Evropského týdne mobility.
Ekostře(t)dy – středeční promítání a debaty nad videosnímky z oblasti ochrany přírody a ekologie na společné téma.
„A tak tu žijem…“ cyklus pořadů o věcech, které nás pálí – cyklus pořadů – besed a debatních klubů veřejnost s odborníky o problémech, se kterými se setkáváme v běžném životě v Ostravě a které se dotýkají našeho životního prostředí.
Ekologický kvíz pro děti do 15 let
Několik otázek z oboru ekologie a životního prostředí pro školáky.
„Město, ve kterém žiji“
Výtvarná soutěž ostravských dětí.
Cantata natura
Písničková autorská a interpretační soutěž mladých amatérských zpěváků a skupin na tradiční ekologické téma – příroda a vztah člověka k přírodě.
Život s odpady – odpadová kampaň.
PET had – soutěž měst na Severní Moravě o nejdelšího hada z PET lahví.
Svět s PET – vědomostní soutěž pro ostravské školáky.
Parlament mladých
Diskusní pořad, kde na dotazy, přání a interpelace žáků a studentů ostravských škol odpovídají představitele kulturního, politického a společenského života našeho města.
Toulavý ekobus aneb „Po stopách likvidování domovního odpadu“
Exkurze žáků, studentů a učitelů ostravských základních a středních škol do třídírny komunálních odpadů, na dotřiďovací linku skla a plastů, do Ústřední čistírny odpadních vod, sběrny nebezpečných odpadů, na skládku odpadů a další místa, kde je zpracováván či likvidován odpad z našich domácností.
Koncert pro Zemi
Blahopřání naší planetě Zemi k její svátku.
Ekošňůra – přenosná výstavka plakátů na ekologické téma.
Plasty nepatří na skládku – soutěž pro třídní kolektivy u příležitosti rozmisťování speciálních kontejnerů na plasty a zejména PET lahve.
Letní tábor pro rodiče s dětmi
Zaměřený na ekoturistiku, cyklistiku, ochranu přírody a utužení vztahů uvnitř rodiny.
To jsme my – prezentace činnosti neziskových organizací v regionu.
Panoptikum našich odpadů, 5.-10.6.1999
Společná výstava ostravských ekologických organizací a Hnutí Duha.
Ekologický a neekologický čin roku
Veřejná soutěž pro občany Ostravy a okolí, ve které každý z nás může navrhnout podniky, podnikatele i jednotlivce, kteří se podle jeho názoru kladně či záporně „podepsal“ životním prostředí v našem nejbližším okolí.
Babí léto a Vítání léta ve Farské zahradě
Den určený k aktivnímu odpočinku a využití volného času celé rodiny, k prezentaci výtvarných prací, divadelních představení, folklorních a tanečních vystoupení neprofesionálních souborů dětí i dospělých.
Vysoké pece – fotovýstava a exkurze.
Praktický rádce ve věcech ochrany životního prostředí – publikace, ze které se občané dovídají kam se obracet s řešením problémů v oblasti životního prostředí a publikaci o řešení odpadové problematiky v Ostravě.
Projekt polidštění sídliště – obnova dětských nástěnných maleb na betonových plochách na sídlišti v Ostravě – Zábřehu.
A zase ty odpady – publikace o řešení odpadové problematiky v Ostravě.
Zelená poradna – bezplatné poskytování rad a informací v oblasti ekologie a ochrany životního prostředí, provozování ekoporadny.
Zelená videotéka – půjčovna videokazet a publikací z oblasti ekologie a životního prostředí.
Mezinárodní konference o klimatických změnách, kterou jsme realizovali v Ostravě společně s Britskou ambasádou.